Kako spavati s hernijom diska – najbolji položaji za spavanje

1685185076 Kako spavati s hernijom diska – najbolji polozaji za spavanje Metalni kreveti Najbolja kvaliteta najbolje cijene
Kako spavati s hernijom diska – najbolji polozaji za spavanje Metalni kreveti Najbolja kvaliteta najbolje cijene

Spavanje s bolovima u kralježnici nije lak zadatak. Budući da se krećemo cijelu noć, čak i ako počnete u položaju koji se čini relativno udobnim, na primjer na leđima, možete se iznenada probuditi od bolova koji se vraćaju nakon što se prebacite u položaj za spavanje na boku.

Razumijevanje što uzrokuje ovu bol u leđima, odakle dolazi i kako je liječiti može vam pomoći da odredite najbolji položaj za spavanje.

Jedan uobičajeni izvor boli u kralježnici je diskus hernija, koja se ponekad naziva skliznuće, puknuće ili izbočenje diska. Nešto što treba napomenuti je da se, iako se pojmovi često koriste kao sinonimi, diskus hernija zapravo razlikuje od izbočenog diska, a u nastavku ćemo saznati zašto.

Pogledajmo što znači imati herniju diska.

Što je hernija diska?

Vaša se kralježnica sastoji od 33 kosti koje se nazivaju kralješci. Počinju u dnu lubanje i putuju do trtice. Ovi su kralješci primarni zaštitnici vaše leđne moždine, koja djeluje kao glasnik iz vašeg mozga koji prenosi informacije ostatku vašeg tijela. I leđna moždina i mozak jezgra su vašeg središnjeg živčanog sustava, zbog čega se s ozljedama i problemima povezanim s leđima treba postupati pažljivo.

Naša tijela ne mogu samo imati kost naslaganu na kost zbog trenja (i boli) koje bi to uzrokovalo. Stoga, kako bi se spriječilo trljanje kralježaka jedan o drugi, uzrokujući propadanje, postoje jastučići između svakog od njih sačinjeni od čvrste vanjske i mekše “želeaste” unutrašnjosti, slično kao krafna punjena želeom. Ovi jastuci također pomažu u apsorbiranju šoka tijekom pokreta, poput trčanja ili skakanja, kao i pomažu kralježnici pri savijanju ili uvijanju.

Hernija diska nastaje kada dođe do oštećenja, poput pukotine, vanjske hrskavice intervertebralnog diska. Meka unutrašnjost tada se istisne van, često vršeći pritisak na živce u tom području. Razlika između ovoga i ispupčenog diska je u tome što kada se disk izboči, vanjski sloj zapravo ne pukne. Kao da sjedite na balonu prije nego što pukne. Bez lomljenja ovog sloja, unutarnji (žele) sloj ostaje netaknut. Ispupčeni disk nije često uzrok boli, ali moguće je da rezultira hernijom diska ako se ne liječi pažljivo.

Gdje se javlja?

Općenito mjesto gdje ovi diskovi imaju tendenciju klizanja je donji dio leđa jer većina pokreta cijelog tijela proizlazi iz vaše lumbalne kralježnice. Iznenadni trzaji mogu uzrokovati ozljede ako sudjelujete u izuzetno napornim aktivnostima, kao i poslovima koji zahtijevaju da sjedite duže vrijeme (mislite na vozače kamiona).

Skliznuće diskova također se može dogoditi u vratu unutar vratnih kralježaka zbog lošeg držanja tijekom duljeg vremenskog razdoblja ili traume u vratu kao što je trzajna ozljeda uzrokovana nesrećom.

Drugim riječima, mnoge dugotrajne i kratkoročne radnje mogu rezultirati diskus hernijom. Dok mnogi ljudi pate od izbočenja donjeg dijela leđa ili vrata, ta se puknuća mogu dogoditi bilo gdje u kralježnici.

Uobičajeni simptomi

  • Utrnulost ili trnci (ponekad daju osjećaj bockanja, kao kad vam stopalo zaspi) u rukama ili nogama. Ako primijetite da imate bilo koji od ovih simptoma, važno je obavijestiti svog liječnika što je prije moguće.
  • Lokalna bol u području protruzije ili strijeljajuća bol uzrokovana pritiskom na spinalne živce. Jedan tipičan primjer ovoga je bol u išijatičnom živcu, koja se može osjetiti od donjeg dijela leđa do stražnje strane jedne noge ili obje ako je hernija jaka.
  • Slabost u mišićima, što može uzrokovati probleme poput inkontinencije.
  • Uopće nema simptoma – neki ih uopće ne osjećaju.

Uobičajeni tretmani

  • Lijekovi, kao što su protuupalni lijekovi bez recepta, lijekovi za opuštanje mišića i lijekovi protiv bolova
  • Injekcije kortizona u kralježnicu, koje pomažu smanjiti upalu
  • Epiduralna steroidna injekcija (ESI), koja može ublažiti bol na dulja razdoblja, za razliku od oralnih lijekova
  • Fizikalna terapija za pružanje vježbi koje mogu pomoći u smanjenju boli uz pravilno držanje i kretanje
  • Hladni/vrući tretmani za ublažavanje upale i bolova
  • Kirurgija (na primjer, mikrodiscektomija, gdje se uklanja cijeli ili dio diska) ako bol ne prestaje ili se pogoršava
  • Poboljšanja s vremenom – najčešće će se bol od hernije diska s vremenom sama smanjiti

Što uzrokuje herniju diska?

  • Trošenje uzrokovano cjelokupnom degeneracijom kralježnice. Kako starimo, diskovi dehidriraju, čineći ih sušim i ravnijim. Kada se to dogodi, vanjski sloj postaje skloniji lomljenju što dovodi do izbočenja iz unutarnjeg sloja.
  • Podizanje ili okretanje teškog predmeta bez pravilnog držanja. Pobrinite se da slijedite pravilo da podižete koljenima, umjesto da se savijate u struku i podižete leđima. Održavajte stabilnu jezgru prilikom uvijanja ili okretanja torza.
  • Pretilost. Dodatna tjelesna težina dodatno opterećuje kralješke, au konačnici i intervertebralne diskove.
  • Genetska osjetljivost na degenerativne bolesti diskova također može uzrokovati pogoršanje diskova. Iako možda nećete naslijediti stvarnu bolest, možete biti predisponirani za nju ako je netko, poput roditelja, ima.

Najbolji položaji za spavanje s hernijom diska

Nakon što ste se posavjetovali sa svojim liječnikom i utvrdili ozbiljnost vaše hernije diska i koji su tretmani pravi za vas, morat ćete obratiti veliku pozornost na svoje položaje pri spavanju.

  1. Fetalni položaj: Za one s hernijom diska, osobito u lumbalnoj kralježnici, često se preporučuje spavanje u fetalnom položaju. Zbog pritiska koji se vrši na živce zbog izbočine, spavanje sa savijenom kralježnicom može pomoći otvaranjem prostora između kralježaka. Da biste zauzeli ovaj položaj, zamislite bebu u maternici – lezite na bok i približite koljena prsima, zaobljujući kralježnicu. Ruke vam mogu doći do prsa ili gdje god im je najudobnije.
  2. Na leđima: Ako primarno spavate na leđima, nekoliko prilagodbi može vam pomoći da bolje spavate s hernijom diska. Učinite to tako da ispod koljena stavite čvrsti jastuk dok ležite na leđima. Slično kao kod spavanja u položaju fetusa, podizanjem koljena smanjujete pritisak na donji dio kralježnice.
  3. Na boku: Pronalaženje udobnosti dok spavate na boku može se postići postavljanjem jastuka između koljena, što će vam pomoći da osigurate da su vam bokovi u ravnini, a istovremeno održavate opuštenu zakrivljenost kralježnice. Poput spavanja u položaju fetusa, ovaj položaj omogućuje da se kralješci malo otvore, umjesto da budu stegnuti.
  4. U naslonjaču: Za osobe koje spavaju na leđima i imaju stolicu na rasklapanje, ovo bi moglo biti vrijeme da je dobro iskoriste. Iako je idealno spavati u udobnosti vlastitog kreveta, u posebno bolnim noćima – pripremite se za večer ležećeg odmora. Podizanjem nogu i stopala možete postići i oslobađanje od pritiska na kralježnicu. To možete učiniti i postavljanjem čvrstih jastuka ispod gornjeg dijela leđa i stopala.

Ako tražite najbolju ležaljku, pretražio sam internet u potrazi za jeftinom ležaljkom koja pruža najbolju potporu onima s hernijom diska i općim bolovima u leđima/vratu. La-Z-Boy Anderson Reclina-Rocker Recliner pruža najbolju podstavljenu lumbalnu potporu na tržištu. Moj tata ima jedan za leđa i može zaspati za nekoliko minuta. Provjerite cijenu na Amazonu koristeći gornju poveznicu!

Pozicije koje treba izbjegavati

Ako je moguće, izbjegavajte spavanje na trbuhu jer on ne pruža odgovarajuću potporu kralježnici. Kada spavate u ovom položaju, prirodna krivulja vaših leđa se mijenja, što kasnije uzrokuje više boli i problema. Ako je ovo vaš uobičajeni položaj spavanja, dok rješavate herniju diska, pokušajte s gornjim položajima da vidite pomažu li ublažiti bol.

Spavanje nakon operacije

U nekim teškim slučajevima, vaš liječnik može razgovarati o mogućnosti operacije za rješavanje problema. Ako ste jedan od onih kojima će trebati operacija za herniju diska, nećete morati brinuti o tome kako ćete spavati nakon toga.

Vaš uobičajeni položaj spavanja općenito će biti prihvatljiv nakon operacije. Spavanje na boku s jastukom između nogu ili spavanje na leđima s jastukom ispod koljena pružit će vam najveću udobnost i nastaviti pružati potporu vašoj kralježnici.

Kada mijenjate položaje, budite sigurni da se krećete u jednom stabilnom pokretu, umjesto da se prvo okrećete gornjim ili donjim dijelom tijela i pustite da ostatak slijedi iza.

Ublažavanje boli od hernije diska

Kada je riječ o spavanju s hernijom diska, osim što morate biti svjesni svog položaja pri spavanju, postoji nekoliko drugih savjeta koji vam mogu pomoći na putu do oporavka.

  • Istezanje ili lagana joga – Bavljenje nekom aktivnošću koja vas održava pokretljivim pokazat će nekoliko prednosti. Joga je korisna za izgradnju temeljne snage, što će pomoći u ograničavanju budućih problema s leđima. Također će pomoći u vašoj potrazi za snom tako što će vas dovesti u opuštenije, mirnije stanje uma.
  • Pazite na svoje pokrete kada ste budni – kako ne biste pogoršali simptome i ubrzali oporavak, najbolje je početi biti svjesni svojih pokreta. Izbjegavajte nagle, trzajne radnje i vježbajte oprez pri podizanju teških predmeta ili okretanju na bilo koju stranu.
  • Održavanje dobrog držanja – pogrbljeno ili sjedenje u položajima koji ostavljaju vašu kralježnicu zakrivljenu pod neprirodnim kutovima rezultirat će raznim posturalnim problemima. Ako dugo sjedite, često pravite pauze i sjedite na ergonomskoj stolici.
  • Uložite u pristojan madrac i kvalitetne jastuke – Kreveti koji su ili prečvrsti (sprečavaju opuštanje kralježnice) ili premekani (stvaraju neprirodnu krivulju koja može dovesti do skolioze) neće pružiti dovoljnu potporu. Srednje tvrdi madraci obično će prosječnoj osobi pružiti odgovarajuću količinu potpore. Provjerite Amerisleep AS2 12″ madrac od memorijske pjene na Amazonu za Najbolji madrac za obje osobe sa Hernija diska i Bol u leđima/vratu. Isto tako, Snuggle-Pedic jastuk od memorijske pjene iz Amazona pruža Najbolja podrška kako bi vam omogućio da zadržite neutralnu kralježnicu koja služi kao nevjerojatan alat u vašoj borbi protiv boli.
  • Neka vam san bude prioritet – Svakako spavajte 6-8 sati svake noći i posvetite se dobroj rutini spavanja. Ako spavanje bude glavna briga, potaknut ćete svoje tijelo na uspješan proces ozdravljenja.

Naruči metalni krevet već danas!

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.