Probuditi se s mokrim jastukom kada ste otišli u krevet sa suhim može biti prilično alarmantno. Ova situacija se obično može pripisati slinjenju tijekom noći, što očekujemo uglavnom kod dojenčadi i onih koji imaju problema s kontrolom mišića. Ova vrsta noćnog slinjenja, međutim, može biti uzrokovana čitavim nizom razloga, uključujući poteškoće s gutanjem i tijelo koje proizvodi previše sline, prema Sleepadvisor.org.
Iako je slina dobra za nas i djeluje kao prva obrana protiv karijesa, izlijevanje viška sline dok spavate može biti ometajuće – a da ne spominjemo neugodnost s vremena na vrijeme. Evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da spriječite slinjenje:
1. Koristite prirodne kućne lijekove
Možda niste spremni posjetiti liječnika ili pokušati s bilo kojom vrstom operacije, zbog čega prvo predlažemo korištenje prirodnih lijekova koje možete isprobati kod kuće. Ova rješenja mogu pomoći da se vaša slina razrijedi, čime se smanjuje vjerojatnost da će ostaviti tekućinu na vašem jastuku. Jedna od metoda koju možete isprobati jest grickanje kriške limuna jer jaka koncentracija citrusa može razrijediti konzistenciju vaše sline.
Druga metoda je jednostavno piti puno vode. Možda zvuči kontraproduktivno, ali održavanje hidratacije zapravo će vas spriječiti u proizvodnji prekomjerne količine sline.
2. Promijenite položaj spavanja
Vaš položaj spavanja može uzrokovati da slinite više nego inače. Spavanje na trbuhu ili na boku može dovesti do prekomjernog slinjenja, jednostavno zbog načina na koji gravitacija djeluje. Kako biste izbjegli curenje sline, spavanje u drugom položaju je najbrži trik. Spavanje na leđima je optimalan položaj za izbjegavanje slinjenja, ali to vam možda neće biti prirodno. Ako ste navikli spavati na prednjoj strani, pokušajte upotrijebiti jastuk kako biste podigli usta.
Ako trebate pomoć pri spavanju na leđima, toplo preporučujem jastuk za tijelo s obje strane, dok za vrat koristite jastuk za vrat. Najviše sam sreće imala na Amazonu, gdje sam kupila dva BioPEDIC Premium jastuka za tijelo. Bili su prilično jeftini i rade jako dobro! Osim toga, također koristim Nature’s Guest Adjustable Cervikal Pillow (link na Amazon) dok idem na vratni jastuk da me prisili da udobno spavam na leđima kako bih spriječio slinjenje. Pomoglo mi je u prijelazu s spavanja samo na trbuhu – nešto što sam radio cijeli život do sada!
3. Idite na logopediju
Iako ovo rješenje nije brzi lijek za vaš problem, dugoročno se može pokazati učinkovitim kako se poboljšavate kroz vrijeme i više sesija. Govorna terapija nije nužno samo za one s primjetnom govornom manom ili mucanjem – može se pokazati korisnom i za one koji sline cijelu noć zbog toga kako im usta sjede. Ako mišići vašeg jezika i čeljusti nemaju puni opseg pokreta, logopedska terapija je razuman način liječenja koji treba proći kako biste osigurali da možete ući u prirodni ritam govora i imati pozitivan učinak na vaš san. Govornu terapiju obično preporučuju liječnici, a može biti od pomoći i pacijentima čije se usne ne spajaju kad zatvore usta.
4. Razmislite o injekcijama botoxa
Ako dosad niste razmišljali o korištenju botoxa, možda bi sada mogla biti savršena prilika. Umjesto iz kozmetičkih ili estetskih razloga, botox se u slučaju pretjeranog slinjenja koristi za paralizaciju žlijezda slinovnica, na isti način na koji bi paralizirao mišiće ispod kože koji uzrokuju bore. Botox, poznat i kao botulinum toksin, zaustavit će žlijezde slinovnice da proizvode sline. Međutim, ovo može biti ekstreman način liječenja vašeg stanja, a vrijedi napomenuti da biste trebali posjetiti samo certificirane praktičare i konzultirati se prije toga. Također biste trebali biti svjesni da botox ne mora nužno trajati vječno, stoga može postati skupo za održavanje.
5. Isprobajte oralni aparat
Ako ste ikad igrali neku vrstu kontaktnog sporta, poput nogometa ili hokeja, vjerojatno ste upoznati s nošenjem štitnika za usta kako biste zaštitili zube. Slični uređaji također se koriste za prekomjerno slinjenje, jer drže čeljust poravnatom, a usta zatvorena. Poznati kao mandibularni uređaj, ovi se aparati mogu koristiti za sprječavanje ne samo slinjenja, već i hrkanja i škrgutanja zubima. Ove uređaje možete kupiti u drogeriji, na Amazonu ili možete posjetiti svog zubara za pojedinačnu verziju na recept. Ja osobno koristim nastavak za usta PureSleep (link na Amazon) ne samo da zaustavim pretjerano slinjenje, već i da spriječim hrkanje. Savršeno se prilagođava mojim zubima, stvarajući udoban poredak koji sprječava slinjenje.
6. Razmotrite moguće alergije
Kao što je već spomenuto, uzrok pretjeranog slinjenja možda vam nije jasan ili očit – ali može biti uzrok alergijama ili problemima sa sinusima. Ako sumnjate da je vaše slinjenje uzrokovano alergijama, najbolje je otkriti koja je vrsta alergije i saznati koji je najbolji tretman za smanjenje ili čak potpuno uklanjanje slinjenja. Najčešće alergije koje mogu uzrokovati slinjenje, zajedno s njihovim liječenjem, uključuju:
Sezonske alergije: Simptomi sezonskih alergija uključuju svrbež očiju, curenje nosa i kihanje. Ako osjetite nešto od navedenog, možda patite od sezonskih alergija koje također mogu uzrokovati prekomjerno lučenje sline (što u konačnici dovodi do pojačanog slinjenja). Najčešći alergeni su plijesan i pelud – iz prirodnih elemenata kao što su drveće i trava. Postoji mnogo tretmana, obično u obliku tableta ili spreja za nos, koji su dostupni u drogerijama za sezonske alergije, tako da možete birati na temelju osobnih preferencija (i donijeti obrazovanu prosudbu ako već imate neko stanje).
Začepljenje sinusa ili respiratorne infekcije: Vaši sinusi, koji su šuplji zračni prostori unutar kostiju koji okružuju vaš nos, mogu se upaliti zbog prehlade, alergija ili drugih problema s nosom. Ako vam se sinusi upale ili inficiraju, to može uzrokovati začepljenje i dovesti do neželjene drenaže. Ova drenaža može na kraju izaći u obliku slinjenja, prema pennmedicine.org. Nazalni dekongestivi mogu pomoći u poboljšanju disanja, kao i udisanje pare i grgljanje slane vode.
Upala grla (faringitis) i tonzilitis: Ponekad problemi s gutanjem mogu dovesti do slinjenja. Ako vas boli grlo i patite od noćnog slinjenja, možda imate faringitis, poznatiji kao obična upala grla, ili možda upalu krajnika. Faringitis može biti virusni ili bakterijski i može se manifestirati crvenim i bijelim mrljama u grlu, natečenim žlijezdama i groznicom. Osim toga, vaši krajnici mogu biti povećani ili upaljeni. Zbog toga će vas drugi potaknuti da nastavite gutati, čak i ako vas boli grlo, čak i ako vas boli grlo. Ako izbjegavate gutanje, u konačnici ćete imati više sline u ustima, koja tijekom sna može izaći kao slina. Tablete protiv obične prehlade i gripe mogu vam pomoći u borbi protiv upale grla, ali ako sumnjate da imate upalu krajnika, najbolje je da posjetite liječnika za lijekove na recept – jer vam oni čak mogu preporučiti uklanjanje krajnika.
7. Kupite CPAP aparat
Ovi praktični uređaji koriste se uglavnom za pacijente koji pate od apneje za vrijeme spavanja, koja zauzvrat može uzrokovati slinjenje. Strojevi za kontinuirani pozitivni tlak u dišnim putovima (CPAP) mogu se pronaći na Amazonu, ali pametno je biti svjestan da su oni investicija zbog svoje cijene. Neki od strojeva s najviše ocjene uključuju:
- PR DreamStation Auto CPAP stroj s grijanim ovlaživačem: ovaj uređaj preporučuju osobe s apnejom za vrijeme spavanja, jer u opisu proizvoda stoji da svoje rezultate spavanja možete vidjeti i putem pametnog telefona. Evo poveznice na najjeftinije mjesto koje sam mogao pronaći na internetu – PR DreamStation (poveznica na respshop.com).
- Philips Respironics DreamStation i System One CPAP uređaji: Mnogi potrošači ovog proizvoda tvrde da ga koriste svake noći i oduševljeni su učinkom koji je imao na njihov san.
- Univerzalni CPAP remen za pokrivalo za glavu: za ovaj nosivi proizvod tvrdi se da je udoban i isplativ jer je dizajniran za nošenje oko lica tijekom spavanja.
Ako je apneja uzrok slinjenja, korištenje ovih uređaja trebalo bi pomoći.
8. Ispitajte različite lijekove
Različiti lijekovi, često oni na koje najmanje sumnjate, mogu biti izvrsni u sprječavanju ili smanjenju slinjenja tijekom sna. Najčešće propisivan lijek za ovaj problem je skopolamin, također poznat kao hioscin. Lijekovi se uglavnom koriste za smanjenje mučnine i povraćanja, ali se također koriste na pacijentima prije operacije za smanjenje sline. Međutim, prema The Guardianu, lijek ima šaroliku povijest. Bizarno, postoji mit (koji se tek treba u potpunosti potvrditi kao činjenica) da droga može dovesti korisnika u zombificirano stanje. Stoga ga trebate koristiti s oprezom i posavjetovati se s liječnikom ili specijalistom prije uzimanja bilo kojeg lijeka.
9. Smanjite disanje na usta
Ako prirodno dišete na usta, možda bi bilo najbolje da pokušate odbaciti ovu naviku kako biste spriječili slinjenje tijekom noći. Trik za održavanje nazalnih prolaza čistima je u smanjenju disanja na usta, kaže dr. Van Groningen, što zauzvrat smanjuje slinjenje. Ako dišete na usta jer vam je nos začepljen – možda zbog alergija, kao što je prije spomenuto – možete pokušati nositi nazalne trake u krevetu ili uzimati lijekove protiv alergija. “Neki pacijenti kunu se u korištenje pare za trljanje ispod nosa kako bi otvorili nosne šupljine”, rekao je dr. Van Groningen.
10. Pronađite dijagnozu
Kao što je spomenuto na početku, slinjenje u snu nije nužno jednostavno kada je u pitanju samostalno pronalaženje dijagnoze, zbog čega je uvijek dobra ideja rezervirati pregled kod liječnika. Neki od mogućih razloga za slinjenje mogu uključivati:
- Gastrointestinalni refluksni poremećaj: Također poznat kao GERB, gastrointestinalni refluksni poremećaj je kronični refluks kiseline. Žgaravica koju pacijenti imaju s ovim poremećajem uzrokovana je nakupljanjem želučane kiseline u jednjaku. Kao rezultat toga, gutanje može biti otežano jer pacijenti navode da imaju osjećaj kao da imaju knedlu u grlu. Da stvar bude gora, tijelo reagira na iritaciju u jednjaku tako što proizvodi još više sline kako bi pokušalo izbaciti iritant.
- Lijekovi: koliko god vam lijekovi mogu pomoći kod slinjenja, možda uzimate neke koji bi mogli pogoršati stanje. Neki lijekovi uzrokuju prekomjerno stvaranje sline. Najčešći primjeri su antipsihotici, osobito Clozapine. Teorija iza ovog fenomena je da lijek utječe na funkciju živčanog sustava, uzrokujući dodatno stvaranje sline i ne šaljući odgovarajuće poruke mišićima u ustima da zadrže tekućinu ili progutaju.
- Disfagija: Disfagija u biti znači poteškoće u gutanju. Bolesti poput Parkinsonove bolesti, MS-a i mišićne distrofije mogu biti uzrok disfagije.
- Infekcija: Infekcija u sinusima također može uzrokovati pretjerano slinjenje jer tijelo proizvodi više sline kako bi pokušalo izbaciti sve što napada vaš imunološki sustav.
- Apneja za vrijeme spavanja: Apneja za vrijeme spavanja je poremećaj koji uzrokuje da netko prestane disati nekoliko puta tijekom noći. Jedan od simptoma apneje za vrijeme spavanja je prekomjerno slinjenje. Ostali simptomi uključuju hrkanje, iznenadno buđenje tijekom noći s dahtanjem, pretjeranu pospanost tijekom dana i bol u grlu ili suha usta ujutro.
- Epiglotitis: Epiglotitis je vrsta infekcije koja se manifestira u stražnjem dijelu grla. Tamo je straga ploča hrskavice koja nabubri kad je inficirana. Kao rezultat toga, gutanje postaje otežano.
- Guillain-Barreov sindrom: ovo je ozbiljno autoimuno stanje u kojem se živčane stanice oštećuju ili pohabaju jer ih tijelo počinje napadati kao pogrešan imunološki odgovor. Kada živci više ne funkcioniraju ispravno, može doći do slabosti mišića, pa čak i paralize. Slinavost je jedna od mnogih manifestacija ove bolesti.
- Neurološki poremećaj: moždani udar ili cerebralna paraliza također mogu biti izvor prekomjernog slinjenja. Ova neurološka stanja mogu spriječiti mišiće oko usta i čeljusti da zadrže slinu. Zauzvrat, neurološko oštećenje također može spriječiti mozak da signalizira tijelu kada je vrijeme za gutanje.
Pronalaženje dijagnoze može nevjerojatno olakšati početak pronalaženja načina za liječenje vaših individualnih potreba, bilo prije ili nakon što ste iscrpili sve naše savjete i metode.
11. Istražite kirurgiju
Nadajmo se da operacija ne bi trebala biti put kojim morate ići, ali bi to moglo biti zadnje utočište vrijedno istraživanja. Ovo je opcija koja se preporučuje samo ako imate neizlječivo neurološko stanje koje je odgovorno za slinjenje – u suprotnom, naši drugi savjeti trebali bi vam više koristiti. Najčešća operacija za zaustavljanje prekomjernog slinjenja je uklanjanje žlijezda slinovnica. Ovaj postupak je poznat kao parotidektomija. Nakon operacije morali biste živjeti bez žlijezda slinovnica – što je sasvim moguće – no za žvakanje i gutanje morali biste koristiti umjetnu slinu.
Nadamo se da bi naš vodič trebao biti sve što vam je potrebno za sprječavanje pretjeranog slinjenja, što će vas dovesti do boljeg sna.
Naruči metalni krevet već danas!