Ako ste poput većine ljudi, velike su šanse da uživate u laganom povjetarcu dok spavate. Ipak, vjerojatno spavate s uključenim ventilatorom. Međutim, unatoč privremenoj udobnosti svježeg zraka, grinje i suhi zrak uzrokovani ventilatorom mogu uzrokovati bol u grlu, suhe oči i mnogo gore.
Zašto spavamo s uključenim ventilatorom?
Kao ljudska bića, često smo nestalna bića. Naše navike spavanja odražavaju ovu izjavu. Na primjer, mnogi od nas spavaju goli, dok veliki dio nas ne bi ni sanjao o tome da će ikad stati na plahte bez punog kompleta PJ-a. Jednako tako, neki od nas spavaju u čarapama, dok drugi nisu mogli uhvatiti ni minutu zatvorenog oka, a da prije toga ne skinu čarape. Isto je i sa spavanjem sa ili bez ventilatora.
Postoji isto toliko razloga za spavanje s uključenim ventilatorom koliko i nuspojava na spavanje s uključenim ventilatorom. Evo samo nekoliko najčešćih:
Buka: Jednom kada počnemo spavati s uključenim ventilatorom, zvuk koji stvaraju naši ventilatori (bilo kutijasti, oscilirajući ili stropni modeli) brzo postaje dio naših navika spavanja. Kao bića navike, s vremenom se počnemo oslanjati na tu buku da nas smiri i lakše uspava.
Povjetarac: osim faktora buke, simulirani povjetarac koji dobivamo od naših ventilatora dok spavamo, a možda još važnije, dok pokušavamo doći u stanje spavanja, više je nego vjerojatno najvažniji razlog zašto spavamo s ventilatorima.
Prigušuje zastrašujuće noćne zvukove: Za one od nas koji smo malo osjetljiviji na zvukove okoline, zvuk ventilatora koji radi je izvrstan način da prigušimo noćne zvukove. Bilo da se lako prestrašimo ili nas samo živcira naša bučna obitelj, cimeri ili susjedi, buka ventilatora pravi je spas.
Zona udobnosti: Naše zone udobnosti nevjerojatno su važne za većinu nas. Ipak, iz bilo kojeg razloga, počeli smo spavati s uključenim ventilatorom i on je više nego brzo postao vitalni čimbenik naše zone udobnosti tijekom spavanja. Bez obzira radi li se o svježem zraku, zvuku njegovog rada ili kombinaciji stvari, ne može se poreći zona udobnosti stvorena spavanjem s uključenim ventilatorom.
Zašto nas boli grlo od spavanja s uključenim ventilatorom?
Dakle, ako spavanje s uključenim ventilatorom toliko voli, kako to može biti tako loše za nas? Odgovor je prilično jednostavan: brzo kretanje zraka uzrokovano našim ventilatorima isparava vlagu iz našeg tijela i ostavlja nas isušenima.
Nadalje, strujanje zraka ventilatora podiže prašinu koja se skriva u svakom kutku i pukotini, kao i na samim lopaticama ventilatora. Kombinacija dizanja prašine i isparavanja vlage uzrokovane spavanjem s uključenim ventilatorom rezultira bolnim grlom i suhim nosnim prolazima.
Štoviše, za one s astmom ili drugim ozbiljnim alergijama, spavanje s ventilatorom ima još teži učinak. Međutim, mnogi odluče ignorirati činjenice i nastaviti svoj uobičajeni noćni obred paljenja obožavatelja svake večeri prije spavanja. I to je, uostalom, njihovo pravo na to.
Ostale nuspojave
Za one od vas koji tek sada učite o štetnim učincima spavanja s uključenim obožavateljima, evo još nekoliko stvari o kojima možete razmisliti prije nego što večeras uključite starog pouzdanika:
- Dehidracija
- Suhe oči
- Suh i blagoslovljen nos
- Pritisak u sinusima
- Pretjerano znojenje
- Napeti mišići
- Problemi sa zubima i desnima
Spavanje s uključenim ventilatorom: alergije i astma
Ako patite od astme ili drugih teških alergija uzrokovanih sinusima, na kocki ste čak i veći ako spavate s ventilatorom nego drugi. Astma je, za one koji nisu upoznati s tim stanjem, upala dišnih putova u tijelu.
Kao što možete zamisliti, ovaj problem, u kombinaciji sa suhim, prašnjavim zrakom koji uzburkava ventilator, uopće nije zdrava kombinacija. Evo samo nekoliko glavnih simptoma koje osobe s alergijama i astmom mogu doživjeti dok spavaju s uključenim ventilatorom:
- Svrbež nosa, očiju i grla
- Kratkoća daha
- Infekcija sinusa
- Stezanje u prsima
- Jake glavobolje
Lijekovi za izbjegavanje upale grla
Spavanje s uključenim ventilatorom snažno je sredstvo za spavanje unatoč riziku od nuspojava koje vaše tijelo može pretrpjeti zbog toga. Međutim, ako ste slučajno jedan od mnogih koji apsolutno odbija ići u krevet bez njega, svaka nada nije izgubljena. Nekoliko jednostavnih lijekova omogućit će vam da smanjite negativne simptome i nastavite uživati u čvrstom snu koji vam omogućuje vaš ventilator.
Usmjerite ventilator dalje od vašeg lica
Jedan od najprirodnijih lijekova za sprječavanje grlobolje od spavanja s uključenim ventilatorom jednostavno je usmjeravanje strujanja zraka lopatica ventilatora od vašeg lica. To će smanjiti količinu dehidracije koju će vaša usta, nos i tijelo općenito pretrpjeti tijekom noći.
Koristite ovlaživač zraka
Razina vlage u prostoriji drastično se smanjuje uzburkavanjem prašine koju uzrokuje ventilator. Unatoč tome, postavljanje i pokretanje ovlaživača zraka pomoći će u ublažavanju upale grla i drugih simptoma reguliranjem ukupne vlažnosti u prostoriji. Ako tražite savršen ovlaživač zraka za svoju zagušljivu sobu, osobno preporučujem ovlaživač Pallas iz Amazona. Često sam ga koristio u svojoj suhoj prostoriji (s uključenim ventilatorom) i nikad se ne probudim s upaljenim grlom. Iz iskustva, nikad nisam shvatio koliko točna količina vlage u prostoriji može općenito utjecati na to kako se osjećate kad se probudite.
Redovito čistite lopatice ventilatora
Čišćenje lopatica vašeg ventilatora što je redovitije moguće jedan je od najlakših načina da smanjite razinu prašine koja ulazi u vaše grlo preko noći. Znam što mislite, “o moj Bože… kada sam zadnji put očistio ventilator?” Vjerujte mi, mnogi od nas ih zaborave očistiti (ili to nikada nisu učinili).
Korištenje pročišćivača zraka
Upotreba pročišćivača zraka jednostavna je, ali učinkovita taktika za poboljšanje kvalitete zraka u vašoj spavaćoj sobi. Čak i ljudi koji svakodnevno čiste svoju sobu, a brišu prašinu svaki tjedan, imat će koristi od pročišćivača zraka. Nevjerojatno je na koliko mjesta vrebaju te male prljave grinje, u našim sobama, samo čekajući da ih naši obožavatelji otpuhnu prema nama dok mi nevini ležimo u svojim krevetima i pilimo cjepanice.
Osim korištenja ovlaživača zraka u svojoj sobi, također preporučujem korištenje pročišćivača zraka. Prva koju sam kupila pokvarila se za manje od mjesec dana, bila sam potpuno bijesna! Dobio sam puni povrat novca od Walmarta, a nakon malo istraživanja odlučio sam se za pročišćivač zraka LEVOIT iz Amazona. Od tada čini čuda. Čak i ako ne patite od alergija (poput mog supruga), uživat ćete u blagodatima stvarnog udisanja zraka bez prašine i nećete imati bolno grlo ujutro. Ali ako slučajno patite od alergija (kao ja nažalost), onda je ova kupnja apsolutno neophodna.
Održavanje sobne temperature reguliranom
Prema Sleep.org, najbolja temperatura za miran san kreće se između 60 i 67 stupnjeva Fahrenheita. Održavajući temperaturu svoje spavaće sobe negdje u ovom rasponu, moći ćete smanjiti brzinu ventilatora, kao i usmjeriti ventilator dalje od svog tijela, a i dalje ćete jednako dobro spavati. Štoviše, izbjeći ćete nekoliko ozbiljnijih negativnih reakcija spavanja s uključenim ventilatorom.
Držite čašu vode u blizini
Možda je najčešći lijek za grlobolju uzrokovanu spavanjem s uključenim ventilatorom držati čašu vode uz rub kreveta. Na taj način, kada se probudite tijekom noći sa suhim ustima i osušenim grlom, možete smočiti svoju zviždaljku i brzo kimnuti glavom prije nego što se potpuno probudite.
Korištenje maske za spavanje
Maska za spavanje još je jedan izvrstan lijek za sprječavanje mnogih negativnih simptoma povezanih sa spavanjem s ventilatorom. Ovisno o vrsti maske koju koristite, smanjit ćete grlobolju, suhe oči, smanjiti neugodne zvukove koji vas ometaju u snu i još mnogo toga. Spavanje s maskom na glavi može se činiti glupim, ali hej, sve što mogu reći je, nemoj odustati dok ne probaš!
Redovito čistite svoj madrac
Čišćenje lopatica ventilatora, kao i održavanje sobe urednom i očišćenom od prašine, jedan su korak prema smanjenju grinja i stvaranju bolje kvalitete zraka (učinkovito smanjujući rizik od upale grla tijekom noći). Međutim, ako odete korak dalje, možda ćete otkriti da redovito čišćenje vašeg madraca također može uvelike pomoći.
Spavanje s hipoalergenskim jastukom
Na kraju, ali ne i najmanje važno, spavanje s hipoalergenskim jastukom izvrsna je metoda borbe protiv nuspojava koje vaše tijelo može doživjeti zbog prašine i alergena koje tijekom noći uzburka ventilator. Koristim hipoalergenski jastuk Coop Home Goods. Iako ga moj suprug ne treba, uvijek ga je uspio ukrasti s moje strane kreveta, pa nakon što sam dvaput kupila ovaj jastuk, definitivno mogu reći da je vrijedan novca!
Završne riječi
Dakle, eto ga, ljudi. Postoje očiti razlozi za dobivanje grlobolje zbog spavanja s uključenim ventilatorom. Isto tako, postoji nekoliko lijekova koje možemo iskoristiti za nastavak naših ponoćnih ljubavnih afera uz hladan povjetarac naših voljenih obožavatelja.
Naruči metalni krevet već danas!