Najduže vrijeme provedeno bez sna

1685197103 Najduze vrijeme provedeno bez sna Metalni kreveti Najbolja kvaliteta najbolje cijene
Neispavana žena

Nedostatak sna ili nedostatak odgovarajuće količine sna može biti problematičan ako se nastavi redovito. Spavanje je neophodna radnja za koju ljudi moraju odvojiti vrijeme kako bi zadržali normalno kognitivno funkcioniranje. Bez sna bi čak i jednostavni zadaci poput oduzimanja postali teški. Dakle, koliko dugo je netko ostao budan u jednom sjetu?

Rekord je postavio Randy Gardner 1964. Randy Gardner, učenik srednje škole Point Loma u San Diegu, Kalifornija, ostao je budan 264,4 sata (11 dana 25 minuta). Događaju je nazočio dr. William C. Dement, istraživač spavanja sa Stanforda. Dr.Dement pomogao je pratiti Randyja tijekom cijelog procesa kako bi kontinuirano procjenjivao njegovo zdravlje.

Negativni učinci na zdravlje

Općenito, nije bilo trajnih dokazanih zdravstvenih nuspojava kao rezultat Randyjeva rekordnog nedostatka sna. Iako ovu procjenu treba uzeti s rezervom jer je veličina uzorka za zaključak dr. Dementa bila samo Randy. Veličina uzorka od jednog.

Zapravo, dugotrajne studije su pokazale da spavanje manje od 5 i pol sati noću redovito uzrokuje povećanu stopu kardiovaskularnih bolesti.

Kratkotrajne nuspojave javljale su se samo tijekom trajanja studije. Među njima su bile poteškoće s koncentracijom, halucinacije, paranoja i oštećenje dugoročnog pamćenja. Nakon prva dva dana, Randy nije mogao izgovoriti jednostavne jezične zavrzlame. A kad su ga zamolili da odredi predmete pomoću osjeta dodira, nije ih mogao identificirati. Nadalje, činilo se da mu je osjetilo mirisa postalo osjetljivije, jer se redovito žalio na jake mirise koji su mu bili gotovo nepodnošljivi. Zabilježeno je da su se petog dana pojavile prve halucinacije.

Tjelesna aktivnost bila je sredstvo za održavanje Randyja budnim, igranje košarke i sudjelovanje u drugim sportovima tijekom tjedan i pol dana nije bila neuobičajena pojava. Iznenađujuće, činilo se da su se njegove košarkaške vještine poboljšale tijekom studija.

Jedanaestog dana istraživanja, Randy nije mogao kontinuirano oduzimati 7 od 100. Zaustavivši se na 65, i kada su ga zamolili da nastavi, Randy je potpuno zaboravio na zadatak. Međutim, istoga dana, dok je bio budan jedanaest dana ranije, Randy je uspio održati konferenciju za tisak bez puno pogreške.

Oporavak od studija

Nakon završetka studije, Randy je spavao do sljedećeg dana, ukupno 14 sati i 40 minuta. Ostati budan otprilike 10 sati, a zatim spavati još 10 i pol sati. Randy je prošao nekoliko fizičkih i psiholoških pregleda s odličnim ocjenama, pokazujući da deprivacija sna nije imala nikakvih dugotrajnih nuspojava. U tjednima nakon eksperimenta, Randy je nastavio prolaziti zdravstvene preglede.

Šezdeset godina kasnije

Kada ga intervjuiraju šezdeset godina nakon snimanja snimanja o deprivaciji sna, Randy oslikava drugačiju priču o dugoročnim nuspojavama koje je iskusio. Izvijestio je da mu se nesanica javlja svake noći u kasnim 2000-ima. To mu je trajalo nekoliko godina dok nije započeo strožiju rutinu spavanja. Uvjeren je da mu je sudjelovanje u studiji uzrokovalo nesanicu. Čak i nakon što se oporavio od napadaja nesanice, Randy je izvijestio da može spavati najviše 6 sati po noći. Međutim, njegov se iskaz smatra anegdotskim dokazom jer nema čvrstih podataka koji povezuju njegove tinejdžerske vratolomije i sposobnost spavanja u starosti.

Rekord koji nikada neće biti “službeno” oboren

Rekord koji nikada neće biti oboren, ne zato što je nemoguće, već zato što ga Guinnessova knjiga rekorda odbija ažurirati. Službeno su prestali bilježiti evidenciju o deprivaciji sna jer vjeruju da je preopasno izazivati ​​ljude da potencijalno izazovu dugotrajne posljedice ili čak umru tijekom pokušaja. Zajedno s činjenicom da bi sljedeći sudionici morali biti podvrgnuti promatranju kako bi se provjerilo mikrospavanje. Mikrosan je fenomen koji se javlja kod umornih osoba i traje od djelića sekunde do punih 30 sekundi. Mikrospavanje, iako se događa gotovo beznačajno dugo, tehnički bi se računalo kao spavanje, poništavajući pokušaj.

Ovo nije prvi put da Guinness povlači svjetski rekord. Neki drugi umirovljeni zapisi uključivali su proždrljivost, u kojoj je čovjek nazvan “najveći svjetski rovovnik” neprestano unosio više od 25.000 kalorija hrane dnevno. Što je otprilike jednako unosu kalorija 10 puta većem od preporučenog dnevnog unosa kalorija odraslog muškarca. Guinness je također zauzeo oštar stav prema zlostavljanju životinja, zbog čega su rekordi s najtežim kućnim ljubimcima i kontroverzni životinjski sportovi stavljeni na crnu listu. Još jedan opasni rekord koji je uklonjen uključuje opasne aktivnosti uključujući najbrže vrijeme za oploviti svijet (Najbrže vrijeme oko svijeta). Idu čak i do zabrane rekorda koji bi mogli negativno utjecati na okoliš, poput puštanja 15.185 svjetiljki, što uzrokuje zagađenje.

Neslužbeni zapisi

Budući da Guinness više ne priznaje pokušaje rekorda u deprivaciji sna, Randy je stalni rekorder od 1964., ali to ne znači da nitko nije srušio njegov rekord. Zapravo, Randyjev rekord preživio je samo mjesec dana prije nego što ga je oborio Toimi Soini iz Hamine u Finskoj koji je ostao budan 11 i pol dana (otprilike 276 sati). A onda je 1977. Maureen Weston (UK) ostala budna za ukupno 18 dana, srušivši dva prethodna rekorda za gotovo tjedan dana. Iako je Maureen uvrštena u Guinnessovu knjigu svjetskih rekorda iz 1977., još uvijek se vjeruje da je Randy službeni rekorder zbog opuštenog praćenja mikrospavanja. U novijim pokušajima, Tony Wright postavio je 24-satnu video kameru snimajući sebe kako ostaje budan 266 sati, ali Guinness je odbio snimiti rekord na temelju njihovog stava da se rekord pokazao preopasnim za sudionike. Nadalje, australski Nacionalni istraživački projekt spavanja tvrdi da je najduže vrijeme koje je sudionik ostao budan 18 dana i 21 sat. No ova tvrdnja nije potkrijepljena, a rezultat toga rekord nikada nije službeno zabilježen.

Naruči metalni krevet već danas!

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.